NEWS

Naukowcy Politechniki Warszawskiej z pierwszym na uczelni patentem jednolitym

Krzysztof Gołofit wraz z Piotrem Wieczorkiem, badacze z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych, opracowali autorskie rozwiązanie generatora fizycznie nieklonowalnych kluczy kryptograficznych (PUF – physically-unclonable function). Ich wynalazek otrzymał pierwszy na PW patent europejski o jednolitym skutku prawnym, co oznacza, że jest chroniony w sposób automatyczny na terenie 17 państw członkowskich UE, które aktualnie tworzą jednolity system patentowy.

Patent o jednolitym skutku – co to takiego?

Patent jednolity (Unitary Patent) to rodzaj patentu europejskiego, który obowiązuje
w 17 krajach UE uczestniczących we wzmocnionej współpracy i ratyfikujących Porozumienie o Jednolitym Sądzie Patentowym (UPC). Zgłaszający uzyskują dzięki niemu ochronę patentową na terenie tych państw bez konieczności przechodzenia osobnych procedur.

Dużo wskazuje na to, że coraz więcej państw członkowskich UE ratyfikuje Porozumienie UPC w nadchodzących latach, dzięki czemu w przyszłości patenty jednolite umożliwią uzyskanie ochrony patentowej w maksymalnie 25 państwach członkowskich UE poprzez złożenie jednego wniosku do EPO.

Jakie korzyści daje patent jednolity?

● Prostsza ochrona: wynalazek chroniony jest w wielu krajach jednocześnie, co ułatwia jego wprowadzenie na rynek.
● Oszczędność czasu i pieniędzy: nie trzeba przechodzić przez osobne procedury patentowe lub walidacyjne w każdym kraju.

Przełomowy wynalazek

Generator PUF opracowany przez Krzysztofa Gołofita i Piotra Wieczorka wykorzystuje niestałościowe zjawiska fizyczne układów elektronicznych do tworzenia kluczy kryptograficznych, których nie da się podrobić ani z wydobyć z układu. To rozwiązanie ma duży potencjał w dziedzinie tanich kryptograficznych mechanizmów bezpieczeństwa – np. w układach scalonych wykorzystywanych w IoT.

Przyznanie patentu jednolitego Politechnice Warszawskiej to pierwszy krok w kierunku zwiększenia popularności patentów jednolitych wśród naukowców, a także nowe możliwości ochrony polskich wynalazków w Unii Europejskiej i ich komercjalizacji. 

Mobirise

Mobirise

Mobirise

Mobirise