NEWS

Platforma danych 3D dla branży kreatywnej 

Spin-off 3D GeoLAB, wywodzący się z Wydziału Geodezji i Kartografii, realizuje zadania pn.: „Opracowanie prototypu krajowej platformy danych 3D dla branży kreatywnej”, dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu własnego Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych: Rozwój Sektorów Kreatywnych.

Celem projektu jest opracowanie platformy internetowej służącej do konwersji i udostępniania danych 3D na potrzeby różnych branż przemysłu kreatywnego, ze szczególnym naciskiem na twórców wykorzystujących silniki gier. Platforma zlikwiduje barierę dla twórców kreatywnych, którzy do tej pory musieli przygotować dane 3D publikowane przez instytucje z sektora administracji publicznej.

Przedtem branża kreatywna korzystała z danych przestrzennych ogólnodostępnych dla użytkowników, takich jak serwis geoportal.gov.pl. Rozwiązanie było dalekie od ideału z uwagi na rozmiar i format danych. Modele 3D miast samorządów dostępne są w formatach OBJ. Ich rozmiar sprawia, że twórcy kreatywni ponoszą koszty związane z konwersją danych do dalszego wykorzystania (np. w silnikach gier).Ten sam problem dotyczy danych 3D dostarczanych przez instytucje kultury. Materiały są bardzo szczegółowe i przy potrzebach komercyjnych trzeba je upraszczać.

Platforma opracowywana przez 3D GeoLAB korzysta z algorytmów konwersji danych opartych o Big Data i CENAGIS. Rozwiązuje problemy użytkowników sektora kreatywnego, którzy nie mają doświadczenia, oprogramowania, ani sprzętu do konwersji danych z zasobów publicznych. Automatyzacja procedury oszczędza czas i zasoby twórców. Przełoży się też na czas tworzenia docelowych modeli / makiet / wizualizacji. Może też popularyzować samą technologię wizualizacji 3D, wykorzystywaną dziś przez branże kreatywną (architektura, film, gry komputerowe, VR/AR) w społeczeństwie.  

Mobirise