Dwupoziomowe stoisko z 18 technologiami z obszaru bezpieczeństwa i obronności, blisko 30 naukowców i inżynierów reprezentujących najlepsze zespoły B+R oraz konferencja poświęcona kierunkom rozwoju tego sektora w Polsce – tak Politechnika Warszawska zaplanowała swój start na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego.
Już po raz czwarty podczas targów MSPO będzie można zobaczyć, nad czym pracują politechniczni eksperci w dziedzinie obronności oraz technologii dual-use. Tym razem PW poza rozbudowanym stoiskiem wystawienniczym przygotowała szereg innych aktywności.
– Podsumowując ubiegłoroczne MSPO wspólnie z prezesem Targów Kielce, panem Andrzejem Mochoniem, ustaliliśmy, że następnym razem zaproponujemy również szeroką dyskusję w gronie naukowców, przedsiębiorców i przedstawicieli administracji centralnej, żeby usłyszeć wzajemnie wyzwania, przed jakimi stajemy w obszarze prac B+R na potrzeby wojska – mówi Prorektor ds. Rozwoju PW, prof. Adam Woźniak. – Tak też zrobiliśmy, przygotowując konferencję zatytułowaną „Kierunki rozwoju polskiego sektora bezpieczeństwa i obronności oraz ramy jego finansowania w najbliższych latach”, która odbędzie się w dniu otwarcia MSPO.
Na stoisku Politechniki Warszawskiej będzie można porozmawiać m.in. z twórcami radarów obrazujących i pasywnych, systemów sterowania komputerami kwantowymi, a także systemów naprowadzania rakiet, rakietowych platform testowych oraz napędzających je nowoczesnych paliw. Efekty swoich prac pokaże również jeden z zespołów studenckich, który stworzył rakietę do badań technologii, podzespołów i algorytmów możliwych do zastosowania w pociskach.
– Warto pamiętać, że dużą część dorobku Politechniki Warszawskiej w dziedzinie technologii obronnych stanowią prace B+R ukryte wewnątrz dużych, zaawansowanych projektów realizowanych przez szerokie konsorcja – mówi dr Piotr Dardziński, dyrektor Centrum Innowacji PW. – O tych projektach mówimy roboczo: „PW INSIDE”. Takim przykładem jest Bojowy Wóz Piechoty Borsuk, gdzie nasi inżynierowie i naukowcy przez lata prowadzili różnego rodzaju obliczenia trakcyjne, analizy wytrzymałościowe czy badania poszczególnych układów. Zasadniczą ofertą Politechniki Warszawskiej dla przemysłu są talenty, wiedza i ogromne doświadczenie naszych zespołów B+R, które mogą wesprzeć projektantów i producentów sprzętu oraz oprogramowania na każdym etapie prac.
Na stoisku Politechniki Warszawskiej będzie można w tym roku również... postrzelać. Jeden z zespołów przygotował szkoleniowy symulator, który – choć nie wymaga nabojów – pozwala doświadczyć efektów prawdziwego strzelania. Technologia promieniowania IR sprawia, że jest to bezpieczny sposób na przygotowanie młodzieży do posługiwania się bronią.
– Technologia wykorzystuje repliki broni ASG ze wskaźnikiem laserowym – mówi główny twórca rozwiązania, dr inż. Tomasz Mirosław. – Dzięki użyciu gazu, doświadczenie strzału jest zbliżone do rzeczywistych warunków. Co ważne, imitator strzelnicy nie wymaga specjalnych warunków magazynowania. To przystępna i bezpieczna metoda na oswojenie młodych ludzi z bronią.
Zapraszamy na stoisko PW nr B-26 w hali B przez cały czas trwania targów, czyli od 3 do 6 września.
NEWS