NEWS

Innowacje w produkcji łańcuchów, czyli kolejny Kwartalnik Biznesowy PW

Za nami kolejny, już szósty, Kwartalnik Biznesowy Politechniki Warszawskiej. Tym razem spotkaliśmy się w siedzibie CEZAMAT-u. Obok cyklicznego spotkania prodziekanów ds. rozwoju z protektorem Adamem Woźniakiem odbyły się warsztaty z firmą Fasing, a także warsztaty z ochrony własności intelektualnej i jej komercjalizacji na PW.

W ramach Kwartalnika odbyły się, już tradycyjnie, warsztaty z firmą. Tym razem rozmawialiśmy z prezesami i inżynierami z Grupy Kapitałowej FASING S.A. To największa w Europie Środkowej i jedna z największych na świecie firma produkująca łańcuchy dla przemysłu górniczego, rybołówstwa, energetyki, przemysłu cukrowniczego, cementowego i drzewnego. Działa we wszystkich głównych segmentach rynku światowego, a z jej wyrobów korzysta ponad 4000 podmiotów. Firma, z którą kontakt nawiązaliśmy podczas ostatniego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, przygotowała dla nas listę swoich problemamówtechnologicznych. W odpowiedzi zorganizowaliśmy spotkanie z 12 reprezentantami zespołów badawczych Politechniki, którzy przedstawili swoje propozycje rozwiązań.

Mobirise Website Builder
Mobirise Website Builder
Mobirise Website Builder
Mobirise Website Builder
Mobirise Website Builder
Mobirise Website Builder

Pierwszy etap naszej współpracy okazał się sukcesem. Na sześć zgłoszonych przez Fasing tematów nasi naukowcy odpowiedzieli na wszystkie z nich. W celu konkretyzacji dalszych prac umówiliśmy dwa spotkania w siedzibie firmy na Górnym Śląsku, aby eksperci Politechniki mogli na miejscu zorientować się w jej dokładnych potrzebach. Centrum Innowacji PW zapewni transport i wsparcie organizacyjne.

Prodziekani w nowej roli

Podczas Kwartalnika odbyło się również spotkanie prodziekanów ds. rozwoju z prorektorem Adamem Woźniakiem i dyrektorem Centrum Innowacji PW Piotrem Dardzińskim. Wzięło w nim udział piętnastu reprezentantów wydziałów. Omówiliśmy nadchodzące wydarzenia oraz plany Centrum Innowacji na 2025 rok. Zaprezentowaliśmy również garść statystyk dotyczących poziomu ochrony IP i jej komercjalizacji na Politechnice Warszawskiej w podziale na wydziały.

Ale to nie wszystko. Po spotkaniu z rektorem Woźniakiem zaprosiliśmy wszystkich prodziekanów na warsztaty z komercjalizacji. To prawdopodobnie pierwsza taka sytuacja na polskich uczelniach gdy tylu prodziekanów odpowiedzialnych za rozwój i komercjalizację poznawało zasady sprzedaży metodą Sendlera. Ta amerykańska metodyka polega przede wszystkim na tworzeniu relacji między kupującym i sprzedającym. Tak, aby łatwiej było zrozumieć wzajemne potrzeby i zakończyć negocjacje obopólnym sukcesem.

Z pracownikami CEZAMAT-u o komercjalizacji

Dla pracowników CEZAMAT-u zorganizowaliśmy również szkolenie z ochrony własności intelektualnej i procesu komercjalizacji na Politechnice Warszawskiej. Pracownicy Centrum Innowacji opowiadali o wsparciu, które można u nich uzyskać oraz o działaniach, które prowadzą, aby zwiększyć komercjalizację. Zachęcali uczestników spotkania do udziału w programie akceleracyjnym i korzystania ze wsparcia naszych rzeczników patentowych.

Kolejny Kwartalnik Biznesowy odbędzie się 31 stycznia 2025 roku.  

Mobirise Website Builder
Mobirise Website Builder
Mobirise Website Builder
Mobirise Website Builder